Sırala
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Hentbol

Hentbol hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; elle oynan futbol anlamına gelmektedir. Tıpkı futbol oyunun olduğu gibi hentbol oyununda da amaç rakip sahaya gol atmaktır. Eğlenceli ve heyecan dolu olan takım sporları arasında yer alan hentbol oyunun kendine özel topu ve kuralları bulunmaktadır. Toplamda iki devrede oynanan hentbol oyununda kadınların devresi 25 dakika, erkeklerinse 30 dakikadır. Hentbol oyunu hava atışı ile birlikte başlar. Topu tutan oyuncunun atış yapılan yere 3 metre uzaklıkta olması gerekir. Topun ağırlığı erkeklerde 425 ile 475 gram, bayanlarda ise 325 ile 400 gram arasında değişir. Topun çapı bayanlar karşılaşmalarında 54-56 cm iken erkeklerde 58-60 cm’dir. Defans yapan takım rakibini ceza alanına yaklaştırmamaya çalışır.

Hentbol kuralları: 6 metre uzunluğundaki ceza sahasına, kaleci dışında herhangi bir oyuncunun girmesi yasaktır. Takımlar sahaya 10 saha oyuncusu ve 2 kaleci olarak toplamda 12 kişilik kadrolar ile çıkarlar. Sahada 6 oyuncu ve 1 kaleci yer alır. Hentbol sahası 40 metre boyunda ve 30 metre genişliğinde olmalıdır. Oyun boyunca istenildiği kadar oyuncu değiştirilebilir ve oyun 2 hakemle yönetilir. Saha oyuncuları topu elleriyle yönetse de kaleci için böyle bir sınırlama yoktur. Hentbolun en önemli kurallarından biri ise oyuncunun topu en fazla 3 saniye elinde tutabilmesi ve topla birlikte sadece 3 adım atabilmesidir. Savunma sırasında belli ölçüde temas halinde bulunulabilir. Faul yapıldığında oyuncu iki dakikalığına oyundan çıkarılır ve yerine herhangi bir oyuncu giremez.

Ceza sahası kaleye 9 cm uzaklıktaki kesik çizgilerle belirlenir. Hentbol ceza sahasında yapılar fauller penaltı olarak değerlendirilir. Penaltı atışları kalenin 7 metre uzağından yapılır. 2 devre sonunda en çok gol atan takım oyunu kazanır ve 2 puan kazanır. Beraberlikte ise takımlar hanesine 1 puan yazdırır. Hentbol topu fiyatları, ürünlerin markalarına ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Hentbol topu satın almak istiyorsanız kategorimizde yer alan ürünleri inceleyebilir ve dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Hentbol topu satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de kadın hentbol topu mu yoksa erkek hentbol topu mu aradığınıza karar vermektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.